עוגת הפנטונה

היסטוריה של עוגה

בכל בית באיטליה, בערב חג המולד וראש השנה האזרחית תתקיים מסורת הענקת עוגות פנטונה ארוזות לתפארת. בסיום הארוחת החג, תיפרס העוגה ויחד עם כוסית משקה יהנו בכל בית מהעוגה המסורתית שמקורותיה נטועים עמוק בהיסטוריה האיטלקית.

 

 

חיפוש אחר מקורותיה של הפנטונה מבלבל ומניב מספר גרסאות שונות. הקונצנזוס היחיד הוא, שמקור העוגה הוא במילאנו. כבר בתקופת ימי הבנייים היה נהוג להעשיר את הבצק הרגיל של הלחם בביצים סוכר וחמאה לכבוד חג המולד.

אחד הסיפורים הרווחים הוא, שבמאה ה 15 הדוכס של מילאנו אירח חברים רבי מעלה לארוחת קריסמס חגיגית. השף שהכין ארוחה למופת שרף את הקינוח בתנור ונאלץ לאלתר קינוח כדי לא לאכזב את האורחים. טבח זוטר בשם טוני, הציע לשף להשתמש במחמצת שלו בשילוב סוכר, חמאה וביצים ולבסוף הם הוסיפו גם גרידת ליים וצימוקים כדי לתת תחושה אמיתית של עוגה. בחשש גדול הוגשה העוגה לשולחן האורחים המכובדים וזכתה להתפעלות רבה. הדוכס קרא לשף וביקש לדעת מה שם הקינוח שהוגש- pan de toni הוא אמר- העוגה של טוני. לימים הפכה להיות panattone.

גרסאות נוספות מספרות על אופה שרצה להרשים את האהובתו והחל להעשיר את תערובת הלחם הקיימת במאפייה. בזכות השינוי, המאפייה זכתה להצלחה רבה בקרב הלקוחות והאופה זכה באהובתו.

 

 

למרות מגוון הגרסאות למקורה של העוגה, אין ספק שהיא מייצגת תרבות והיסטוריה איטלקית רבת שנים.

בתחילת המאה 20 החלו לאפות עוגות פנטונה באופן מסחרי יותר והעוגה שעד אז הייתה עוגה לעשירים בלבד החלה להימכר במחירים שווים לכל נפש ולהגיע לכל בית ברחבי איטליה. עוגות הפנטונה המסחריות מתהדרות בשלל אריזות יוקרתיות כיוון שהתפתחה מסורת הענקת העוגה כמתנה לחג המולד וראש השנה.

האיטלקים לא נוהגים להכין פנטונה בבית בגלל מורכבות ההכנה הדורשת שימוש במחמצת והתפחות ארוכות של למעלה מ 20 שעות. עוגת פנטונה קלאסית מגיעה לגובה של 12-15 ס״מ.  גובהה גדול יותר מרוחבה והיא מורכבת ממחמצת, קמח, ביצים, סוכר, וניל, גרידת לימון , צימוקים ופירות הדר מסוכרים.  

היום מייצרים באיטליה כ 80 מיליון עוגות פנטונה בשנה. אנו מביאים לארץ בכל שנה מאות עוגות שנמכרות במהירות שיא!

 

אם צריך להיות כנים, לעוגות פנטונה יצא שם רע מאז הפכו לעוגות זולות ומסחריות, חלקן מלאות בחומרים משמרים, טעמן סינטטי, יבש וחסר השראה.

 

עוגות הפנטונה של Leonardi מצליחות להפריך את הטיעון הזה בזכות מרקם אורירי, טעם חמאתי, קרם בלסמי במקום הפירות המסוכרים המסורתיים וללא שימוש בחומרים משמרים.