פסטה מנצ׳יני

תפיסה חדשה לעולם הישן של ייצור פסטה

פסטה באיטליה זה לא חומר גלם או מנה. פסטה באיטליה זו תרבות, זו מסורת. 

בשנים האחרונות ייצור פסטה הפך להיות נחלתם של מותגים בינלאומיים שמייצרים פסטה במפעלים גדולים ובכמויות עצומות. נעלמו חלק מהמאפיינים של הכנת פסטה האיטלקית המסורתית. נכון, עדיין ניתן למצא מאמות איטלקיות שמגלגלות בצק פסטה טרי ברחובות איטליה אבל ייצור פסטה יבשה השתנה לחלוטין והיום המפעלים הגדולים איבדו את החיבור עם חומר הגלם לייצור פסטה- חיטת הדורום. 

פסטה מנצ׳יני

על גבעה קטנה במחוז מארשה באיטליה ניצב מפעל פסטה קטן ששואב השראה מן העבר ומביט קדימה אל העתיד. ייחודו של המפעל טמון בחיבור החקלאי בין גידול החיטה וייצור הפסטה. 

החווה של מנצ׳יני מוקפת בשדות חיטת הדורום המשמשת לייצור הפסטה של המותג. מרגע השתילה ועד הקציר שדות החיטה נשקפים מחלון המפעל. בחודשי החורף הנוף נצבע בירוק זוהר ובקיץ הירוק הופך לשדה זהוב.

פסטה מנצ׳יני

פסטה מנצ׳יני

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

קציר החיטה נעשה בדיוק ברגע הנכון, כשרמת הלחות של החיטה במידה המדוייקת ביותר, משם החיטה מאוחסנת בחללים מקוררים כדי לשמור עליה מפני עובש ומזיקים.

שלוש פעמים בשבוע טוחנים את החיטה, מערבבים עם מי מעיין קרירים ומייצרים את הפסטה במפעל. טחינת החיטה בסמוך לייצור הפסטה משמרת את הטעמים והערכים התזונתיים ומעניקה לפסטה את ייחודה.

בצק הפסטה מורכב מקמח דורום ומים- שני מרכיבים בלבד ולכן ישנה חשיבות עצומה לאיכות חומרי הגלם והקפדה על תהליכי הייצור. במפעל הפסטה של מנצ׳יני משתמשים בדיסקיות ברונזה ליצירת צורות הפסטה. דיסקיות אלו יוצרות בפסטה שטח פנים מחוספס שמאפשר ספיגה טובה לרוטב. 

פסטה מנצ׳יני

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

תהליך ייבוש הפסטה גם כן נעשה בשיטה שמתכתבת עם תהליכי ייבוש מסורתיים שהיו בעבר תחת קרני השמש, אמנם הייבוש במנצ׳יני נעשה בתנורים אך הוא ארוך ואיטי כדי לא לפגוע בטעם ובצבע של הפסטה. 

פסטה מנצ׳יני

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

פסטה מנצ׳יני

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

בדומה לשמן זית או יין, לסביבת הגידול יש השפעה על טעמו הסופי של חומר הגלם, סוג האדמה, מזג האוויר השקייה וכו׳- לכולם חשיבות בטמה הסופי של הפסטה. בחוות מנצ׳יני הצליחו לייצר את החיבור Farm to table. בכל שנה, בהתאם לטעמה של החיטה שגדלה בחווה של מנציני טעמה של הפסטה גם ישתנה מעט. בכל שנה ניתן יהיה להרגיש את הטרואר האיטלקי דרך מנה של פסטה.